Čo nové v odpadovom hospodárstve pre obce a mestá? Čo musí obec robiť podľa zákona o odpadoch? Hmhm, je toho dosť veľa a dlhšie sme uvažovali, čo najdôležitejšie tu spomenúť. Od množstvového zberu stavebných odpadov, cez triedený zber, zberné dvory, Organizácie zodpovednosti výrobcov, BIO odpady, či náklady na odpady. O tom všetko by sa dalo dlho písať. Niečo ste si už od nás možno prečítali, niečo sa možno ešte dozviete.
Za najdôležitejšie pre obce a mestá považujeme obecné Všeobecne záväzné nariadenia – VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi. A prečo práve toto VZN? Je to preto, lebo VZN musí obsahovať všetko, čo sa v zákone a vyhláškach zmenilo. Navyše si ho musí upraviť do 30.6.2016 každá obec a mesto na Slovensku.
VZN musí zabezpečiť vykonanie všetkých zmien a vysporiadať sa so všetkými problémami, ktoré zákon priniesol. O niektorých ste už možno počuli, na niektoré Vás upozorníme aj my.
Tak napríklad, povinný množstvový zber stavebných odpadov. Alebo povinný zber BIO zelených odpadov z domácnosti. Zbierať ich cez kompostéry alebo nádoby? Obec to musí zabezpečiť. A ako vyriešiť zber kuchynských BIO odpadov? Obce môžu využiť výnimku.
Uzatvorila obec dobrovoľne zmluvu s niektorou organizáciou zodpovednosti výrobcov, alebo čakala kým jej Ministerstvo pridelí niektorú z organizácií? Má to totiž vplyv na financovanie triedeného zberu.
Počuli ste už, že si obce budú musieť po novom vypočítavať každý rok objemy dostupných litrov nádob na triedený zber odpadov, v prepočte na 1 obyvateľa a zisťovať si, či sa spĺňajú tzv. štandardy zberu pre daný rok a danú komoditu? Aj toto má vplyv na VZN, nakoľko, možno si budú musieť obce rapídne zvyšovať počty a objemy svojich kontajnerov na odpady, či meniť celé systémy zberu.
Čo so zberným dvorom, veľkoobjemovým odpadom, či s vývozom nebezpečných odpadov? A takto by sme mohli pokračovať ďalej. No toto všetko musí obsahovať nové VZN každej obce na Slovensku. Je to preto výrazná zmena.
Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.