Nebezpečné odpady 2018 – super zmena

Pôvodcom odpadu by sa mala od januára 2018 výrazne zjednodušiť byrokracia s nebezpečnými odpadmi. Za to patrí ministerstvu palec hore.

Pri preprave nebezpečných odpadov sa už roky rokúce vypisuje sprievodný lis nebezpečného odpadu – SLNO. Nie že by ministerstvo od tejto super byrokratickej 8 stránkovej dokumentácie upustilo, to nie, ale aj menšie kroky môžu byť podstatne zaujímavé.

Ako správne vypísať Sprievodný list nebezpečného odpadu od roku 2018?

Byrokracia ostáva. Mení sa v jednej časti aj samotné tlačivo. To je ale samá voda, nič podstatné.

To podstatné skrýva v sebe spôsob vypĺňania tohto dokumentu. Kto pozná toto tlačivo, ten vie že je tam kopec chlievikov na vyplnenie. Kto ho nepozná alebo chce aktuálne tlačivo pre rok 2018, nájde ho tu.

Hneď prvý chlievik na vyplnenie je pole s informáciami o Odosielateľovi nebezpečného odpadu. Roky sa tu zadával pôvodca odpadu, od ktorého sa odpad odváža. Bude to tak aj od roku 2018? Nie nemalo by byť, resp. vo väčšine prípadov nie.

Celé to súvisí s definíciou odosielateľa nebezpečného odpadu, ktorú nájdeme v zákone o odpadoch. Odosielateľom je ten:

 • kto uzatvoril s dopravcom zmluvu, ktorej predmetom je preprava nebezpečného odpadu,
 • ten, kto vykoná prepravu nebezpečného odpadu sám prostredníctvom vlastnej dopravy.

Teda sú dva prípady odosielateľa. Prvý je ten ak si napríklad pôvodca odpadu zabezpečil dopravcu odpadu od neho do finálneho zariadenia, kde sa odpad zloží, napríklad do spaľovne, či na skládku. Dopravca vykonal v tomto prípade len samotnú prepravu. Nie je pre Vás ani nasledujúcim držiteľom. Tým je až to finálne zariadenie. V tomto prípade je odosielateľom samotný pôvodca odpadu.

Druhý prípad odosielateľa je ten bežnejší. Štandardne majú pôvodcovia odpadov uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami. Ale nie len na prepravu, ale aj na celkové nakladanie s odpadom, teda zberová spoločnosť je pre Vás nasledujúci držiteľ odpadu. V tomto prípade vykoná prepravu nebezpečného odpadu sám prostredníctvom vlastnej dopravy samotná zberová spoločnosť, teda odosielateľom by mala byť práve ona.

Zmena bola v samotnom zákone už od roku 2016, trh to však nejako odignoroval – česť výnimkám. Podstatnejšia zmena by však mala nastať od roku 2018. Súvisí to s už spomenutým spôsobom vypĺňania tlačiva SLNO.

Odosielateľ zapisuje aj príjemcu odpadu

Odosielateľ bude musieť v tlačive vyplniť hneď pri prebraní odpadu aj chlievik č. 4, čo je Príjemca odpadu.

Ak Vám odpad odoberá zberová spoločnosť, ona rozhoduje kam sa odpad povezie, nie pôvodca odpadu. Ten nevie, či ho chce zberovka odviesť do svojho zariadenia, do spaľovne, na skládku, či inde. Pôvodca touto informáciou pri zmluve so zberovkou nedisponuje, resp. z praxe vie kam sa možno aj odpad vozí, no stále o umiestnení odpadu rozhoduje zberová spoločnosť.

A toto by malo od roku 2018 výrazne odbremeniť pôvodcov od papierovačiek. Ide o to, že kópie SLNO treba zasielať na 1 až 3 okresné úrady. Závisí to od toho odkiaľ a kam sa odpad preváža. Správne stanovenie Odosielateľa má vplyv na to, kto tieto kópie musí na úrady zasielať, nakoľko to prináleží práve odosielateľovi a príjemcovi.

Inak povedané, ak sa napíše ako Odosielateľ zberová spoločnosť, pôvodca odpadov nič nebude zasielať na Okresné úrady. Iba odpad zaeviduje v Evidenčnom liste odpadov a raz ročne pravdepodobne vypracuje Ohlásenie o vzniku odpadov a nakladaní s ním.

Čo by sa zišlo ešte vylepšiť

Z našich doterajších skúseností však u pôvodcov odpadu panuje obava z toho, že v prípade ak sa ako odosielateľ napíše zberová spoločnosť, pôvodca odpadu nedostane žiaden z 8. strán SLNO, nakoľko aj prvá strana SLNO má skončiť u odosielateľa. To je však jedno, pôvodca odpadu dostane od zberovej spoločnosti faktúru, v ktorej má prevzatie odpadu potvrdené a pravdepodobne aj iné doklady ako je vážny lístok, záznam o prevádzke vozidla, sumár odobratých odpadov, či kľudne aj kópiu SLNO.

Čo by sa zišlo urobiť je to, aby sa do popisu k vypĺňaniu tlačiva napísalo, že SLNO č.4 sa v kópii zasiela aj pôvodcovi odpadu.

Ďalej by bolo potrebné podstatne odbremeniť firmy od zasielania samotných kópii na Okresné úrady. To sa musí diať na okresný úrad odosielateľa, príjemcu a ak na prepravu vydal súhlas aj okresný úrad v sídle kraja, tak aj tam. Čo sa však robí s týmito dokladmi na úrade? Nič, existuje všade veľká krabica a šup s ňou do archívu.

Teda treba sa zamyslieť nad tým, na čo sa toto všetko robí. Podľa nášho názoru by to stačilo zasielať na okresný úrad príjemcu odpadu, teda tam kde sa odpad zloží, aby bolo jasné že v danom regióne odpad je. Okresný úrad v mieste nakládky sa informáciu dozvie z ročného Ohlásenia, a okresný úrad v sídle kraja to asi nepotrebuje vôbec.

Ako znížiť byrokraciu

Pôvodcovia, informujte sa u svojej zberovej spoločnosti ako sa Vám dá znížiť byrokracia. Prípadne nižšie nechajte svoj postreh z praxe.

Toto je len jedna perlička v súvislosti s novými zmenami v zákone a vyhláškach. Oveľa viac toho rozoberáme na našom školení. Termín v Pezinku sa opäť vypredal, otvorili sme preto ešte jeden – pre toto zimné obdobie posledný termín. Posledných pár voľných miest máme ešte v BB, KE a ZA.

Alebo radšej e-školenie z pohodlia kancelárie, či u Vás doma? Presne o tom je e-školenie. Nikam nemusíte cestovať. E-školenie príde za Vami do počítača.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa na situáciu, keď pôvodca odpadu uzatvoril so zberovou spoločnosťou zmluvu, ktorej predmetom je preprava a zneškodnenie nebezpečného odpadu. Podľa môjho názoru je zberová spoločnosť v tomto prípade dopravca a zároveň (v prípade že vlastní aj skládku NO) aj konečný zneškodňovateľ NO. V takom prípade by mal byť odosielateľom NO pôvodca odpadu.

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   Pekný deň, ahoj Dušan, myslím že nemáš pravdu. Musíme ísť viac do hĺbky. Pár argumentov: Od januára musí odosielateľ NO vyplňovať v SLNO aj príjemcu. To pôvodca nevie ovplyvniť, ak má zmluvu na nakladanie so zberovou spoločnosťou. O tom píšem už aj v článku. Druhý argument je ten, že ak si pozrieme definíciu odosielateľa v zákone, teda že odosielateľ je Ten, kto uzatvoril s dopravcom zmluvu, ktorej predmetom je preprava nebezpečného odpadu, – je odvolávka s č. 52 – tá odkazuje na to, že preprava musí prebehnúť len a len na základe Obchodného zákonníka – konkrétne pri uzatvorení zmluvy o preprave veci, alebo zmluvy o prevádzke dopravného prostriedku. Ani jedna z týchto zmlúv nie je štandard pri nakladaní s odpadmi od zberových spoločností. Uzatvárajú sa iné typy zmlúv. A tretí argument: študujem si aj odborné výkladové knihy k novému zákonu od p. Gašparíkovej, či p. Takáča. Kto to má, pozrite si to tam. Teda zmena v systéme vyplňovania SLNO mala byť už od roku 2016, teraz od roku 2018 sa to len spresnilo v tlačive SLNO. Zberovky, to však doposiaľ moc nevyužívali, česť výnimkám, nakoľko toto je super služba pre ich zákazníkov – pôvodcov odpadu.

   • anonym píše:

    Dobry den,

    definicia odosielatela nebola zmenena oproti povodnemu zakonu 79/2015, odkial teraz tieto zmeny?
    Ak mam zmluvu so spolocnostou na spracovanie a prepravu NO, tak oni by sa podla vasho vykladu zapisali ako odosielatel, zaroven prijimatel (akoby si odpad posielali sami sebe) a moja otazka, kde im my ako firma potvrdime ze sme im taky odpad odovzdali? Na to neostala jedina kolonka podla vasho vykladu. To mozu uviest do SLNO hocijake udaje bez nasho potvrdenia?

    Dalsia vec, potom my ako povodca tym padom nebudeme posielat ani na okresne urady ohlasenie?

    Dakujem.

    • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

     Pekný deň, pochybnosti tu sú z x strán. mňa len teší, že od januára to začali podľa nášho názoru riešiť aj mnohé zberovky a aj mnohé veľké zberovky. Vy ako firma, ktorá si uzatvorí s koncovkou zmluvu na spracovanie odpadu môžete byť aj odosielateľ aj nie. záýleží na tom kto preváža odpad. ak samotný spracovateľ tak odosielateľ by mal byť spravovateľ. Ak Vy, resp. Vami objednaný prepravca, tak odosielateľ ste Vy. Ak by ste neboli odosielateľ, budete zrejme figurovať v kolonke držiteľ odpadu. Tým pádom Vám neprináleží žiadna verzia zo SLNO, nakoľko aj č.1 si ponecháva metodicky odosielateľ. Vám ju však môže poslať scenom, kópiou poštou, prípadne to uvidíte len na fa. spolu s inými odpadmi. Aký doklad dostávate napríklad na kartón? obyčajný vážny lístok. To dostanete ja pri NO.

   • Anonym píše:

    Dobry den, ked sa pozrieme este viac do hlbky, tak v zakone o odpadoch je odkaz na obchodny a obciansky zakonnik. Tam s hovori napr okrem ineho aj toto:

    Zmluvou o preprave veci sa dopravca zaväzuje odosielateľovi, že prepraví vec (zásielku) z určitého miesta (miesto odoslania) do určitého iného miesta (miesto určenia), a odosielateľ sa zaväzuje zaplatiť mu odplatu (prepravné).

    Ak by teda bola zberova koncovka zaroven prepravcom, a zapisala by sa do SLNO ako odosielatel, to by znamenalo ze nema pravo si ziadat odplatu za prepravu od firiem, lebo podla tejto definicie by mala ziadat odplatu od samej seba.

    • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

     a načo by si zberovka podpisovala zmluvu o preprave sama so sebou? odosielateľ môže byť v dvoch prípadoch. Ten kto uzatvorí zmluvu s dopravcom alebo ten kto vykonáva prepravu vlastnými vozidlami. Načo by tam bolo to vlastnými vozidlami?

 2. Anonym píše:

  Dobrý deň, odosielateľ NO by mal mať tiež súhlas na prepravu NO, vozidlá vybavené v zmysle platných predpisov na prepravu NO (ADR) a tiež zodpovedá za prepravu týchto odpadov k príjemcovi. Ak dopravu zabezpečuje príjemca odpadu, pôvodca odapdu toto nemá možnosť ovplyvniť a ani nemôže niesť zodpovednosť za to, čo sa deje s týmto odpadom počas prepravy.
  Je naozaj super, že je to napísané čierne na bielom. V praxi sa mi stalo, že ak som sa nenapísal do kolonky odosielateľa odapdov (vyplnil som len kolonku držiteľa odapdov), príjemca odpadu ktorý objednával prepravu ma do kolonky odosielateľa jednoducho dopísal.

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   Nemyslím si, že odosielateľ musí mať súhlas na nakladanie s NO. teda nie vždy. Lebo odosielateľom môže byť stále aj pôvodca odpadu a tomu sa súhlas na nakladanie s NO nevydáva. Pre pôvodcu slúži súhlas na zhromažďovanie NO.

 3. Schneider píše:

  Novelou zákona o odpadoch bola obnovená povinnosť zasielať SLNO na úrady pri preprave starých vozidiel.
  Takže ročne spracovaných (prepravených) cca. 30 000 kusov starých vozidiel = z každej prepravy poslať 6ks tlačív na úrady a všetko to archivovať aj s podacími lístkami.
  Ďakujeme vážené Ministerstvo.

 4. Ing. Ľudmila Bartová píše:

  Dobrý deň, celý systém vypisovania je nastavený tak, že SLNO by mal vypísať pôvodca a prepravca. Túto povinnosť za nich riešia zberovky, dopravcovia, skrátka tí, ktorí vedia kam putuje odpad. Tieto spoločnosti v rámci svojich podnikateľských aktivít vykonávajú ohlásenia za nich ako službu. Takže toto sa deje už dávno. Zároveň pôvodcovia majú povinnosť odpad, ktorý odovzdájú na prepravu označiť v zmysle cestného zákona a ADR predpisov, pretože sú oni odosielateľ odpadu. Toto sa nekoná. Teraz za to zodpovedá dopravca, ktorý je na ceste, pretože on veľmi ťažko dotlačí pôvodcov k označeniu. Pôvodcov skrátka odbremenil zákon od toho, že ak má vývoz raz za rok, nemusí robiť nič. Ale zberovka, ktorá má na túto prácu max. jedného človeka zákon zaťažil, pretože ak je koncovkou posiela hlásenia sám za seba a ešte musí poslať ďalších min. 200 kópií SLNO aj za pôvodcov. Ja v tom nevidím význam. Predsa, ak posielam na úrady SLNO 5, 6 a 7, úradníci vidia od koho ten odpad sa vezie. Malo by to stačiť a nie vytvárať kópie. Škoda lesov, pretože ako je napísané vyššie SLNO na úrade končí v škatuliach.

 5. Marča píše:

  SLNO záhada od prvého dňa. Celé roky som vyplnala ako pôvodca odpadu (t.j. vtipná definícia pôvodný pôvodca) kolonky 1-3 tak bolo aj v usmernení, ostala mi kopia 1 poslal na úrad a hotovo. Problém bol kedže mi odpad vážili až na skládke či zbernom mieste…že mi tam chýbali váhy a teda na úrad som mala obavy poslať SLNO poloprázne, kedže nejaký dobráci zato že ste nejakú kolonku namali vyplnenú dostali tak nejakú tisícovú pokutu..kde teda zobrať na SLNO váhu či iný údaj ako zber, zneškodnenie či zhodnotenie v den odvozu a do 10 dna nasledujúcho mesiaca..no že orgie ovolať kto to bral aby predčasne poslal fakturu či inú evidenicu. Čo sa týka vyplnania kolonky 1 mojím odberataľom túto informáciu mám zo školení..niektorý dokonca aj zo SIZP si to vysvetlujú že to má byť po starom..zberová velká spoločnosť má zas zo školenia info, že tam mám byť ja….Ak by som vyplnila kolonku 1 teda ako odsielateľ musela by som mať ADR najako tak sa javí tetno skevlý zákon. To fakt má mať každý ADR, len preto že som v kolonke 1. ..atd atd..každý hovorí iné nikto vlstne nevie čo má robiť ..zmätok ako MŽP celé..ale asi to bude len horšie…zoberme si že kadáver či hnoj nie je odpad ale aj tak ho na kotrole kontrolujú….

 6. Dagmar Várkolyová píše:

  Dobrý deň, prečítala som si všetko vyššie uvedené …a ….asi som taká „múdra“ ako som doteraz bola ….čiže aký je vlastne výsledok ??? a akýkoľvek bude tu zverejnený, máme záruku, že bude akceptovaný aj zo strany kontrolných orgánov ako je OU, alebo SIŽP ???
  Viac a viac sa zamotávame v ťažkopádnom zákone a jeho vykonávacích predpisoch , plných oznamovacích povinností na každom riadku vykonávacej vyhlášky. V tom spočíva aj celá naša ochrana životného prostredia…
  Dagmar Várkolyová

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.